Ова се пратениците кои ќе седнат во собраниските клупи

569

Државната изборна комисија вчера ги соопшти првите неофицијални резултати од изборите.

Според нив, коалицијата на СДСМ и Беса освои 46 мандати, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 44 пратеници, ДУИ 15, Алијанса за Албанците и Алтернатива 12, Левица освои 2 пратеника и ДПА 1 пратеник.

Ова се пратениците кои ќе влезат во новиот собраниски состав по изборни единици.

Коалиција Можеме предводена од СДСМ

Прва изборна единица

  • Никола Димитров
  • Мила Царовска
  • Дамјан Манчевски
  • Моника Зајкова
  • Дарко Каевски
  • Горан Мисовски
  • Кастриот Реџепи
  • Марија Георгиевска

Втора изборна единица

  • Оливер Спасовски
  • Сања Лукаревска
  • Мухамед Зеќири
  • Даниела Маркоска
  • Мартин Костовски
  • Љатифе Шиковска
  • Бастри Бајрами

Трета изборна единица

  • Љупчо Николовски
  • Јагода Шахпаска
  • Сашко Николов
  • Маја Морачанин
  • Ненад Коциќ
  • Соња Михајловска
  • Љупчо Балковски
  • Марија Ангелова
  • Илија Николовски

Четврта изборна единица

  • Зоран Заев
  • Соња Мираковска
  • Миле талевски
  • Даниела Колева
  • Панчо Минов
  • Марија Костадинова
  • Костадин Костадинов
  • Лолита Ристова
  • Павле Трајанов
  • Коле Чаракчиев

Петта изборна единица

  • Радмила Шекеринска
  • Јован Митрески
  • Бисера Стојчевска-Костадиновска
  • Лазе Таневски
  • Бети Наумовска-Рабаџиевска
  • Енес Ибрахим
  • Боби Мојсоски
  • Жаклина Лазаревска

Шеста изборна единица

  • Биљал Касами
  • Фаница Николоска
  • Бејџан Иљас
  • Фадил Зендели

Коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Прва изборна единица

  • Гордана Силјаноска-Давкова
  • Тимчо Муцунски
  • Синиша Стојановски
  • Бети Стаменковска-Трајковска
  • Љупчо Димовски
  • Љупчо Пренџов
  • Велика Стојкова-Серафимовска

Втора изборна единица

  • Владо Мисајловски
  • Рашела Мизрахи
    Бране Петрушевски
  • Иван Стоиљковиќ
  • Жаклина Пешевска
  • Дарко Костовски
  • Бојан Стојановски

Трета изборна единица

  • Игор Јанушев
  • Иван Јорданов
  • Благица Ласовска
  • Иванка Василевска
  • Стојан Миланов
  • Игор Здравковски
  • Миле Лефков
  • Никола Мицевски
  • Даниела Христова
  • Марија Петрушевска

Четврта изборна единица

  • Александар Николоски
  • Ане Лашкоска
  • Дајанчо Ефтимов
  • Ели Панова
  • Зоран Јованчев
  • Петар Ристески
  • Здравко Трајанов
  • Ангелина Петкова
  • Златко Пенков
  • Јадранка Поцкова

Петта изборна единица

  • Игор Дурловски
  • Антонио Милошоски
  • Силвана Ангелевска
  • Кирил Пецаков
  • Јован Јаулески
  • Олга Лозановска
  • Ѓорѓија Сајковски
  • Лидија Петкоска

Шеста изборна единица

  • Дафина Стојаноска
  • Александар Велјановски

Демократска унија за интеграција – ДУИ

Прва изборна единица

  • Изет Меџити
  • Арбен Зибери

Втора изборна единица

  • Арбер Адеми
  • Берат Ајдари
  • Мерита Колчи Коџаџику

Петта изборна единица

  • Талат Џафери
  • Исмаил Јахоски
  • Арбана Пашоли

Шеста изборна единица

  • Али Ахмети
  • Фљорин Бесими
  • Арта Билали Зендели
  • Насер Нуредини
  • Бајрам Реџепи
  • Вјолца Адеми
  • Бајрам Кадрија

Коалиција на Алијанса за Албанците и Алтернатива

Прва изборна единица

  • Скендер Реџепи
  • Абдула Салиу

Втора изборна единица

  • Африм Гаши
  • Ељми Азири
  • Сафије Садики Шаини

Петта изборна единица

  • Сурија Рашиди

Шеста изборна единица

  • Зијадин Села
  • Атнан Незири
  • Илире Даути
  • Хусни Исмаили
  • Халил Снопче
  • Артина Ќазими

Левица

Прва изборна единица

  • Димитар Апасиев

Трета изборна единица

  • Борислав Крмов

Демократска партија на Албанците – ДПА

Шеста изборна единица

  • Мендух Тачи