Од полноќ поскапуваат горивата

77

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ.Согласно одлуката, горивата поскапуваат за 0,50 денари.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 0,50 денар/литар,

Новите цени 

  • ЕУРОСУПЕР БС-95 – 61,00 ден/лит
  • ЕУРОСУПЕР БС-98 – 63,00 ден/лит
  • ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V) – 52,50 ден/лит
  • Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) – 52,00 ден/лит

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,428 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 22.06.2020 година и со тоа малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 25,824 ден/кг.