НОВ УДАР ЗА ПУТИН ! СОВРЕМЕНО И МОЌНО ОРУЖЈЕ КАКВО ДОСЕГА НЕМАЛЕ | Ветената помош од оваа земја пристигна во Украина (ФОТО)

885

Оклопни возила беа натоварени во украински товарен авион минатата недела, откако во мај месец поранешниот австралиски министер за одбрана Питер Датон ветил дека земјата ќе ѝ испорача 20 оклопни возила Bushmaster на Украина.

Австралија ги испрати првите четири оклопни возила M113AS4 во Украина, а ќе испрати уште 10, пишува The Guardian. Воената помош што Австралија на крајот ќе и ја испрати на Украина ќе изнесува 285 милиони долари.

– Ќе продолжиме да бараме начини да им помогнеме на народот на Украина. Австралија ја поддржува Украина и уште еднаш ја повикува Русија да ја запре нелегалната инвазија на Украина – изјави министерот за одбрана на Австралија, Ричард Марлс.

Украина се заблагодари на Австралија за помошта.

– Украина нема да го заборави ова. Уште една пратка австралиски оклопни возила патува за Украина. Воздушниот мост кој покрива половина од светот ги обединува нашите народи во овие тешки времиња за Украина – објави Министерството за одбрана на Украина на Твитер.

М113

Создадени се огромен број варијанти на оклопни транспортери М113, од пешачки возила до носачи на нуклеарни ракети. Оклопниот транспортер М113 стана едно од најплодните оклопни возила во втората половина на 20 век и продолжува да служи во армиите ширум светот во многу улоги.

Австралиската армија моментално е опремена со M113AS4. Оваа верзија е надградена со M113AS1 од виетнамската ера и вклучува купола со електричен погон, дневни/ноќни нишани за оружје, нов мотор, контроли на воланот, погон, електрични системи и системи за гориво, како и новодизајниран внатрешен распоред. Поединечните варијанти на M113 се опремени со специјална опрема.

Оклопниот транспортер M113 (APC) е теренско возило дизајнирано да го заштити и транспортира својот екипаж и до десет пешадиски војници. М113 вклучува огноотпорен оклоп од мало оружје, има заштита од експлозија на мини. Логистички, возилото е способно за брзо распоредување по пат, железница, море или воздух. M113 е дизајниран за возење по автопат и теренско возење.

Семејството на возила М113 вклучува седум варијанти – APC, оклопни монтери, лесно оклопно спасувачко возило, оклопна амбуланта, оклопен минофрлач, оклопно командно возило и оклопно логистичко возило. Различната фамилија на возила на M113 обезбедува основна способност за одржување и поддршка на оклопните возила на терен со минимална логистичка поддршка.