Направени 1828 тестирања, 200 новозаразени, 4 починати, а оздравени 15 лица

139

Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 65
 • Куманово 14
 • Дебар 6
 • Штип 21
 • Прилеп 3
 • Тетово 12
 • Струга 5
 • Велес 12
 • Битола 7
 • Охрид 4
 • Кавадарци 7
 • Гостивар 14
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 4
 • Кочани 5
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 2
 • Македонски Брод 4
 • Свети Николе 3
 • Кичево 6
 • Неготино 1

Починати се 4 лица, пациент од Скопје (70г.), пациент од Гостивар (58г.), пациент од Куманово (51г.) и пациент од Македонски Брод (66г.). Два пациенти се починати во болнички услови, два се починати вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15 оздравени пациенти од:

 • Велес 2
 • Битола 6
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 1
 • Кичево 3
 • Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 113619 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11754, бројката на оздравени пациенти е 7622, на починати е 523, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3609.