Маски за лице | Компир во комбинација со други состојки

453

Ако измешате обичен компир со било која од овие две состојки и го мачкате лицето само 4 ноќи последователно, ќе имате сјајна и мазна кожа за која секогаш сте сонувале.

Има многу производи за кожа на пазарот, но скоро сите, за жал, содржат хемикалии кои можат да направат повеќе штета отколку корист.

Сепак, постојат некои ефикасни природни третмани кои ќе ја хидратизираат вашата кожа и ќе ја направат сјајна.

Прочитајте за кои производи станува збор.

Компир и краставица

Измешајте компир и половина краставица во блендер додека не добиете убава текстура. Нанесете ја смесата нежно на лицето со кружни движења и оставете ја 25 минути. Исплакнете го лицето со млака вода.

Компир и лимон

Измешајте во блендер кромпир и сок од половина исцеден лимон додека не добиете хомогена текстура. Нанесете ја мешавината на лице во кружни движења и оставете 20 минути. Исплакнете со вода.

Кокосово масло

Загрејте го кокосовото масло и натопете памук во него. Нанесете нежно на кожата и масирајте ги чувствителните области околу 2 минути. Оставете го да отстои неколку минути и избришете го лицето со преостанатиот памук. Овој третман повторете го 2 пати на ден.

Јаболков оцет

Промешајте јаболков оцет со вода и натопете го памукот во добиената текстура. Натапкајте на вашето лице и оставете го така преку ноќ. Измијте го лицето наутро со млака вода.

Зелен чај

Оставете кесичка зелен чај да отстои во топла вода неколку минути. После тоа, отстранете ја и додадете мед и сок од лимон. Нанесете со памук на лицето и оставете неколку минути да отстои.

Лимон

Исечете го лимонот на половина и нанесете го директно на лицето во кружни движења. Правете го тоа 5 минути и исплакнете го лицето со ладна вода.

Мед

Се нанесува тенок слој мед на чисто лице и оставете го да остане 15 минути. Потоа исплакнете го лицето со млака вода и повторете го тоа секој ден.

Алое Вера

Отстранете ги боцкавите делови од алое вера, пресечете ги во коцки и исцедете го гелот. Можете да го мачкате гелот на лицето директно од растението или со прстите. Ова нека биде ваша дневна обврска.

Маслиново масло

Нанесете неколку капки масло на лицето и нежно масирајте со кружни движења. Оставете неколку минути и избришете го лицето со крпа натопена во млака вода. Повторете го ова секоја вечер пред спиење.

Папаја

Исечете папаја на мали парчиња и додадете мед додека не добиете паста. Нанесете ја смесата на лицето и оставете да отстои околу 15 минути. Исплакнете со вода и повторувајте редовно.