КОНФЛИКТ НА ПОРАНЕШНИ ПРЕТСЕДАТЕЛИ ПРЕД ИЗБОРИТЕ ! Трамп подготвува хаос, ОБАМА ГО ЧУВА БАЈДЕН НА ВЛАСТ!

610

Поранешните американски претседатели Барак Обама и Доналд Трамп активно учествуваат во изборната кампања пред изборите на 8 ноември.

Иако е надвор од функцијата од 2017 година, поранешниот американски претседател Барак Обама сè уште го сметаат за некој кој може да одигра важна улога во охрабрувањето на демократите да излезат на гласање на крајот од кампањата.

Исто така, анкетите покажуваат дека работата на американскиот претседател Џозеф Бајден ја поддржуваат само 40 отсто од Американците, така што Обама е посигурен облог во некои држави, пренесува Voice of America.

„Оваа сегашна група републикански политичари не е заинтересирана да го реши проблемот. Тие се заинтересирани да ве налутат, а потоа да најдат некого за виновен. И тие се надеваат дека ќе ви го одвлечат вниманието од фактот дека немаат свои одговори да понудат“, рече Обама на еден од митинзите.

Кај републиканците се издвојува и познато лице, со познати изјави.

„Изборите беа наместени и украдени. Нашата земја сега се уништува, двапати се натпреварував, двапати победив“, се зборовите на Доналд Трамп, поранешниот претседател на САД, а пренесува Voice of America.

Додека Американците се подготвуваат за денот на изборите, Бајден и потпретседателката Камала Харис се исто така активни во кампањата, во обид да им помогнат на демократите да задржат тесно мнозинство во Претставничкиот дом и Сенатот. Сепак, некои аналитичари велат дека претседателот и потпретседателот немаат исто влијание како Обама.

„Трамп, на пример, може да ги наполни овие рели сали бидејќи е добар говорник. Тој го сака тоа и носи забава“, рече Теви Трој, аналитичар во Бипартиски политички центар во САД.

„Обама е добар говорник, но јас не би го гледал како забавувач. Во исто време, Бајден не е ниту добар говорник ниту многу забавен. Така што тоа може да биде фактор зошто демократите всушност не го користат Бајден за тој степен на крајот на кампањата“, смета тој.

Целта на Обама е да се обиде да ја заштити законодавната агенда на Бајден во текот на следните две години од неговото претседателствување. За Трамп, работата е лична.

„Станува збор за преземање места во Конгресот, но и за поставување на основата за претседателската трка во 2024 година. Исто така, за обидот да се осигураме дека тој ќе остане столб на Републиканската партија во иднина“, вели Вилијам Хауел, професор по американска политика на Универзитетот во Чикаго.

Трамп е најпопуларниот републикански претендент за следните претседателски избори, и покрај бројните тужби поврзани со неговите даноци и бизниси, наводите за недолично однесување и истрагите за нападот на неговите симпатизери на Капитол на 6 јануари 2021 година.

„Пред некој ден ми испратија покана за сослушување. Ми испратиле покана. Замислете го тоа. Тие гнили луѓе“, рече Трамп.

Меѓуизбори кои се одржуваат на 8 ноември вообичаено се гледаат како референдум за администрацијата на власт, а со прашањата за инфлацијата, Бајден е во тешка точка, според Гласот на Америка. Сепак, набљудувачите велат дека со Трамп во центарот на вниманието, постои можност Бајден да ги обедини демократите и делумно да го оттргне вниманието од економијата.

„Американската демократија е нападната затоа што поразениот поранешен претседател на САД одбива да ги прифати резултатите од изборите во 2020 година. Тој одбива да ја прифати волјата на народот. Тој одбива да го прифати фактот дека изгубил“, рече Бајден.

Колкаво влијание имале поранешните претседатели врз исходот од изборите ќе се види по 8 ноември.