Избран идеалниот тим на Шпанија | Ова се волшебните 11

123

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19.

Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 заболени лица. Бројот на смртни случаи во Шпанија достигна 11.744, соопшти Институтот „Џон Хопкинс”.

Засега бројот на починати во Италија е 14.681 лица.

Во околности, еден од најпознатите светски спортски дневници и најчитаниот шпански весник „Марка“ го избра сегашниот идеален тим на Шпанија.

Не станува збор за најдобрите 11 фудбалери што играат во ЛаЛига, или најдобрите 11 „црвени фури“. Следниве се членови на службите за итни случаи кои ја одржуваат Шпанија во живот:

Роса Мартинс – медицинска сестра
Лус Мартинс – Касиер
Раул Галего Ајусо – возач на камион за испорака
Октавио Санс – работник на бензинска пумпа
Луис Мартинс Мехид – војник
Луис Контрерас Аранда – одгледувач на овошје и зеленчук
Хуан Сампедро Навас – пожарникар
Анхел Хименес Гонсалес – Продавач на весници
Пабло Бареиро – лекар
Серхио Рамос Весино – полицаец
Роберто Фернандес Лопес – Чистач на улица