Еве зошто се појавува камен во бубрегот и како да препознаете дека имате

901

Освен неподнослива болка, камењата во бубрезите можат да предизвикаат и треска и воспаление поради нарушена бубрежна функција.

Титулата на најголем бубрежен камен во светот или најтешкиот бубрежен камен во светот датира повеќе од десет години. Гинисовата книга на рекорди на Twitter објави дека најтешкиот камен е од 620 грама. Лекарите го отстраниле од човек во Пакистан по име Wazir Muhammad во 2008 година.

Во 2019 година, извештај за случај објавен во International Medical Case Reports Journal опишува бизарен случај на 32-годишен маж кој имал џиновски уретерален камен или уретрален калкулус. Пронајден е со рендген на кој се гледа голем камен во бубрегот долг околу 14 сантиметри и тежок 106 грама. Состојбата е третирана со комбинација на отворени и ендоскопски техники.

Бубрежни камења, нефролитијаза или уролитијаза (во зависност од тоа каде се наоѓаат) се честички слични на кристали, составени од минерали и соли кои се формираат во внатрешноста на бубрезите. Здравствените власти тврдат дека нездравата исхрана, прекумерната телесна тежина, одредени медицински состојби и медицинските додатоци се некои од безбројните причини за појава на камења во бубрезите.

Сепак, анегдотски докази и медицински податоци покажуваат дека пиењето многу малку вода и консумирањето премногу сол или шеќер се главните причини за формирање на камења во бубрезите. Понатаму, најочигледните симптоми на камења во бубрезите вклучуваат неподнослива или силна болка под ребрата, која се шири на долниот дел на стомакот и препоните.

Иако камењата се јавуваат почесто кај мажите, бројот на жени кои страдаат од камења во бубрезите е зголемен во последните 10 години, поради што овој сооднос се менува. Камењата во бубрезите најмногу ги погодуваат луѓето на возраст меѓу 20 и 40 години.

Кога еднаш кај некој ќе се појави повеќе од еден камен, веројатно ќе се појави пак. Личност со семејна историја на бубрежни камења е поверојатно да ги добие.

Инфекциите на уринарниот тракт, бубрежните нарушувања како што е цистичната бубрежна болест и метаболичките нарушувања како хипертироидизмот се исто така поврзани со формирање на камења. Покрај тоа, камењата во бубрезите се развиваат кај повеќе од 70 проценти од пациентите со наследна болест наречена ренална тубуларна ацидоза. Цистинурија и хипероксалурија се две други ретки наследни нарушувања кои често предизвикуваат камења во бубрезите.

Други причини за бубрежни камења се хиперурикозурија (нарушување на метаболизмот на урична киселина), прекумерно внесување на витамин Д и блокада на уринарниот тракт. Некои диуретици (апчиња за исфрлање на водата од телото) или антациди на база на калциум може да го зголемат ризикот од формирање на камења бидејќи го зголемуваат количеството на калциум во урината.

Доколку не се лекуваат, камењата во бубрезите може да предизвикаат здравствени компликации и силна болка бидејќи на крајот може да ја блокираат уретрата или да ја стеснат. Понатаму, можно е губење на функцијата на бубрезите и бубрежни инфекции.

Обично, првиот симптом на камен во бубрегот е исклучително силна болка. Болката обично започнува ненадејно кога каменот почнува да се движи во уринарниот тракт, предизвикувајќи иритација или блокада. Вообичаено, едно лице чувствува остра, грчевита болка во грбот и на страната во пределот на бубрезите или во долниот дел на стомакот.

Понекогаш оваа болка е придружена со гадење и повраќање. Подоцна, болката може да се прошири на препоните. Ако каменот е премногу голем за лесно да помине, болката продолжува додека мускулите во тесната уретра се обидуваат да го турнат каменот надолу во мочниот меур. Како што каменот расте или се движи, може да се појави крв во урината.

Како што каменот се движи по уретрата поблиску до мочниот меур, лицето може да почувствува почеста потреба за мокрење или чувство на печење при мокрењето. Ако овие симптоми се придружени со покачена температура или треска, може да биде присутна инфекција. Во овој случај, веднаш треба да се консултирате со лекар.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.