Еве колку добро функционираат маските | Видео

145

Науката е едногласна – носењето маски е наједноставниот начин за успорување на ширењето на заразата од новиот вирус. Не е тешко да се сфати зошто, но некои се уште се скептични па на Јутјуб се појави видео кое на јасен начин објаснува што треба се да знаете за маските.

Вирусите се можеби тешки за разбирање бидејќи не можат да се видат со голо око, но со помош на Шлиерен-фотографијата, екипата која стои позади каналот It’s Okay To Be Smart успеала убаво да прикажи се ѝ да му се приближи на поединецот.

Со помош на оваа фотографија и „slow-motion“ откриле како изгледа кашлањето со маска и без неа. Разликата е јасно видлива. Кога не носите маска, со секое издижување правите масивен облак потенцијално полн со вируси кои во воздухот патуваат побрзо отколку што мислите.
Прочитајте и… Јелена Карлеуша ја освои Анталија: Пејачката повторно изненади со изборот на бикини! (ФОТО)

Маската прави две работи. Прво ги задржува капките кои излегуваат од вашата уста и нос кога кашлате, кивате, зборувате или дишете, а друго, ги успорува оние капки кои сепак успеваат да ја заобиколат ткаенината. Тоа значи дека е помала веројатноста од зараза за луѓето околу вас.

Маските се делотворни, а ова видео ќе ви покаже зошто: