ЕУ бара меѓународен суд за Русија | Не секогаш пали *АРГО, проѕирна местенка на Киев

430

Украинските власти со помош на Западот се обидуваат да ја обвинат Русија за воени злосторства. За гробиштата во Изјум, каде секој гроб е уредно обележан и има крст, тврдат дека се работи за масовна гробница со 443 тела на претходно измачувани цивили

Украинските власти со помош на Западот се обидуваат на светот да му ги претстават воените гробишта во Изум во областа Харков како масовна гробница и да ја обвинат Русија за воени злосторства. Киев тврди дека во „масовната гробница“ има 443 тела, главно цивили, чија ексхумација е во тек, но од објавените фотографии јасно се гледа дека гробниците се правилно обележани со крстови.

Чесна Америка

Извештаите за масовната гробница во Изјум се дел од ужасната приказна за руската бруталност во Украина
Ентони Блинкен

Се е јасно

Наводната масовна гробница се наоѓа веднаш до гробиштата во Изјум. Секој гроб има дрвен крст со број, а некои дури и со полно име и година на раѓање и смрт на покојникот.

Иако повеќе од очигледно е дека станува збор за воени гробишта, каде што привремено биле погребани оние што загинале и страдале во борбите и дека сите тела биле уредно наведени за подоцна да бидат ексхумирани и префрлени на друго место, режимот во Киев ја искористи можноста да ја обвини Русија за воени злосторства.

Гувернерот на Харковската област Олег Синегубов изјави дека 99 отсто од досега ексхумираните 40 тела покажале знаци на насилна смрт. Тој рече дека меѓу закопаните има и деца, а биле пронајдени неколку тела со врзани раце зад грб и едно лице со јамка околу вратот.

– Очигледно е дека овие луѓе биле мачени и егзекутирани – рече Синегубов.

Како што нагласи, секоја смрт ќе биде истражена и ќе претставува „доказ за воените злосторства на Русија пред меѓународните судови“.

– Ова е крвав, брутален терор – оцени Синегубов.

Иако очигледно не се работи за масовна гробница, многу е можно закопаните цивили да биле всушност жртви на украинското гранатирање, бидејќи Изјум беше под руска контрола, никој не ги доведе во прашање тврдењата на Киев.

Западните медиуми веќе со денови водат пропагандна кампања за да ја обвинат Русија за воени злосторства, непосредно пред седницата на Генералното собрание на ОН оваа недела. И покрај фотографиите, на кои се гледаат гробишта, а не масовна гробница, европските и американските политичари се тркаат прво да ја обвинат Москва.

ЕУ бара меѓународен суд за Русија

Чешката Република, која во моментов претседава со ЕУ, повика на формирање на специјален меѓународен суд за руските воени злосторства.

– Русија зад себе остави масовни гробници на стотици застрелани и измачувани луѓе во областа Изјум. Во 21 век ваквите напади врз цивилното население се незамисливи и грозоморни. Тоа не смееме да го превидиме – изјави чешкиот министер за надворешни работи, Јан Липевски.

Москва и понатаму молчи

Така, американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека извештаите за масовната гробница се дел од „руската бруталност“ во Украина и рече дека е неопходно да се соберат докази и да се „документираат извршените злосторства“.

– Извештаите за масовната гробница во Изјум се дел од ужасната тековна приказна за руската бруталност во Украина. Во многу случаи тоа ќе значи воено злосторство – рече Блинкен.

Од друга страна, Москва официјално не ги објави најновите обвинувања, но претходно предупреди дека Киев подготвува местенка слична на онаа во Буча. На тоа место до Киев, украинската армија по повлекувањето на Русија во април, исто така, на улиците пронашла наводна масовна гробница и тела на цивили.

Се испостави дека мртвите биле донесени од сите делови на Украина во Буча, а нивните тела биле ставени на улица за фотографирање. Тоа беше првиот обид на Киев да ја обвини Русија за воени злосторства.

*АРГО – операција за спасување на шест Американци во Техеран за време на американската заложничка криза во Иран во 1979 година.