EHF го објави All-star Team-от за 2018/19

547

Фановите на VELUX EHF Champions League гласаа за нивниот тим од сите ѕвезди кои играа во 2018/19 година, именувајќи ги деветте играчи и еден тренер кој оставил најголем впечаток во текот на сезоната.

The VELUX EHF Champions League 2018/19 All-star Team

Голман: Дејан Милосављев (СРБ) – HC Vardar / MKD
Лево крило: Тимур Дибиров (РУС) – HC Vardar / MKD
Лев бек: Mikkel Hansen (ДАН) – Paris Saint-Germain HB / FRA
Централен бек: Kentin Mahe (ФРА) – Telekom Veszprém HC / HUN
Десен бек: Dainis Kristopans (ЛАТ) – HC Vardar / MKD
Десно крило: Иван Чупиќ (ХР) – HC Vardar / MKD
Пикер: Julen Aguinagalde (ШПА) – PGE Vive Kielce / POL
Одбрана: Blaz Blagotinsek (СЛО) – 
Telekom Veszprém HC / HUN
Млад играч: Ludovic Fabregas (ФРА) – Barça Lassa / ESP
Тренер: Robert Garcia Parrondo (ШПА) – HC Vardar / MKD