EHF 2019/20 | Финалистите од 2019 во иста група

147

Финалистите од претходната сезона повторно се во истата група Б од VELUX EHF Champions League заедно со Мешков Брест, Мотор Запорожје, носителот на трофејот од 2018 Монпелје, Порто и трикратниот победник Кил.

Сите четири групи од групната фаза беа извлечени во Ерсте Кампусот во Виена од поранешниот победник на Лигата на Шампионите, Стефан Левгрен и генералниот секретар на ЕХФ, Мартин Хауслајтнер.

Другите три претходни победници завршија во групата А. Рекордерот Барса, победникот од 2014 година Фленсбург и победникот од 2004 Целје, потоа Пари Сен Жермен, Аалборг, Пик Сегед, Загреб и Елверум.

Единствениот новоименуван за следната сезона Еурофарм Работник ќе започнат во групата Ц заедно со Савехоф, Татран, Кокс, Спортинг и Бидасоа Ирун, кои се враќаат на европска сцена точно по 25 години откако ја освоија титулата во Лигата на шампионите 1995 година.

Групата Д ја сочинуваат Динамо Букурешт, Чеховски Медведи, Кадетен Шафхаузен, Кристијанстад, Орлен Висла Плок и ГОГ.
Првиот круг е закажан за 11-15 септември 2019 година, а редоследот ќе биде објавена на време.

VELUX EHF Champions League Group Phase 2019/20

GROUP A
Paris Saint-Germain HB
Barca Lassa
SG Flensburg-Handewitt
Aalborg Handbold
MOL-Pick Szeged
HC PPD Zagreb
Elverum Handball
RK Celje Pivovarna Lasko

GROUP B
HC Vardar
Telekom Veszprém HC
PGE Vive Kielce
HC Meshov Brest
HC Motor Zaporozhye
Montpellier HB
FC Porto Sofarma
THW Kiel

GROUP C
IK Sävehof
Tatran Presov
Cocks
Eurofarm Rabotnik
Bidasoa Irun
Sporting CP

GROUP D
Dinamo Bucuresti
Chekhovskie Medvedi
Kadetten Schaffhausen
IFK Kristianstad
Orlen Wisla Plock
GOG