ДА СЕ ПОБЕДИ РУСИЈА Е ВО ДОМЕНОТ НА ФАНТАЗИЈАТА | Новите гласови од Стејт департментот и Пентагон нема да му се допаднат на Киев

1549
Edward Luttwak

Референдумите во Доњецк и Луганск би можеле да стават крај на украинската криза, изјави за германскиот весник Die Welt Едвард Лутвак, политички консултант во Стејт департментот и Пентагон.

Истовремено, тој истакна дека референдумот треба да се одржи со учество на независни набљудувачи.

– Киев не може да им ускрати на луѓето избор. Ова е единствениот излез од конфликтот. Да се ​​победи Русија е нешто што е во доменот на фантазијата – изјави експертот.

Според Лутвак, нуклеарното оружје не може да се смета за главен адут на Москва.

– Русите се најголемата европска нација. Русија има опипливо присуство на Далечниот Исток, Арктикот и Црното Море, што ја прави непобедлива – додаде тој.

Експертот зборуваше и за економските санкции што ги воведоа западните земји како одговор на војната во Украина.

– Повеќето Руси не ги ни почувствуваа ограничувањата, бидејќи Русија произведува сопствена храна и има свои извори на енергија – резимира Лутвак.