ЧИСТКА НА ВРВОТ / Корупцискиот скандал во Украина достигна огромни размери | Отпуштени пет гувернери и четворица заменици министри

127

Претседателот Володимир Зеленски во понеделникот вечерта објави серија „кадровски решенија“ поврзани со оваа афера.

Пет регионални гувернери и четворица заменици министри се ослободени од своите должности во Украина, соопшти владата во вторникот, по осомничениот корупциски скандал во војската, додека руската инвазија на земјата трае.

Според Тарас Мелничук, владиниот комесар во парламентот, гувернерите на Днепропетровската област (во центарот) Валентин Резњиченко, Областа Запорожје (југ) Олександр Старух, Сумиската област (север) Дмитро Живицки, Херсонската област (југ) Кјулекшев Јарославус ќе ги напуштат должностите.

Во ноември, Режњиченко беше обвинет во медиумите дека го доделил договорот за реконструкција на патот вреден десетици милиони евра на компанија во косопственост на неговата партнерка, која работи како личен тренер.

Според медиумските информации, Режњиченко и четворица негови колеги од Суми, Керсон и Запорожје се опфатени со судска истрага, а разрешувањето на Кулеба е поврзано со неговото скорашно назначување на функција во кабинетот на претседателот.

Владата го разреши и заменик министерот за одбрана Вјачеслав Шаповалов, чија оставка беше објавена претходно во вторникот, и заменик министерот за социјална политика Виталиј Музиченко и двајцата заменици министри за територијален развој, Иван Лукерја и Вјачеслав Негода.

Првата афера од почетокот на војната

Разрешени се и Анатолиј Иванкевич и Виктор Вишњов, заменик-шефовите на Украинската управа за поморски и речен транспорт.

Оваа серија на смени и отпуштања доаѓа по медиумските извештаи за зголемување на цените во договорот за снабдување со храна на украинската војска, што е прв корупциски скандал во Министерството за одбрана од почетокот на војната.

Претседателот Володимир Зеленски во понеделникот вечерта објави серија „кадровски решенија“ поврзани со оваа афера.

Корупциските скандали не се невообичаени пред руската инвазија на Украина. Аферата доаѓа кога Киев бара од своите западни сојузници стотици тенкови за да се спротивстави на руската агресија.