5 нови пациенти излекувани од коронавирус во Москва

1087

Уште четворица пациенти со потврдена коронавирусна инфекција се испишани од Инфективната болница во Москва, соопштија руските здравствени власти.

При повторно извршени тестирања е потврдено дека кај нив нема присуство на вирусот. Пациентите се здрави и кај нив не се забележани симптоми на болеста.

Вкупниот број на целосно излекувани од Ковид-19 во Москва е пет лица.

Бидејќи новиот коронавирус, кој уби над 10.000 луѓе, продолжува да се шири низ целиот свет, Русија ги засили своите мерки за решавање на пандемијата и спречување на нејзино ширење во земјата.

Досега било пријавено 253 случаи на коронавирусни инфекции и една смрт.

Ова се најновите ажурирања за состојбата на коронавирусот во Русија

20 март

– Русија потврди 54 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на инфекции во земјата се искачи на 253.

– Нема „потреба“ претседателот Владимир Путин да полага тест со коронавирус, бидејќи тој не покажал никакви симптоми на болеста, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Пролетниот нацрт на руските вооружени сили ќе продолжи како што беше планирано и покрај коронавирусот, рече министерот за одбрана Сергеј Шојгу на воениот состанок. Сите нови регрути ќе бидат проверени за вирусот, рече тој.

– Руските јавни личности, лекари и граѓани покренаа петиција во која ја повикуваат Владата да преземе итна акција против коронавирусот, бидејќи бројот на заразени случаи во земјата продолжува да се искачува, вклучително и одложување на гласањето аа уставните измени на претседателот Владимир Путин.

– Московската сообраќајна полиција започна проверки на градските такси служби, дали возачите носат маски за лице и дали редовно да ги дезинфицираат своите возила. Според новите регулативи, возачите мораат да менуваат маски на секои три часа и да користат средства за дезинфекција за да ги исчистат рацете и да ги дезинфицираат своите возила двапати на ден.

– Русија го одложи закажаниот тест за усогласеност со законот за „изолација на Интернет“ поради коронавирусот, изјавија официјалните лица за Интерфакс.

– Раководителот на заразни болести во регионот Ставропол – кој се вратил на работа по одмор во Шпанија и покрај тоа што има симптоми на коронавирус – е хоспитализиран со осомничен коронавирус, објави веб-страницата за новини „Медијазона“.