Брзи бурек ролнички

126

Брза и вкусна домашна пита …

Потребно

 • 1 пакување (500 гр) готови кори за пита
 • 350 гр мелено месо
 • 2 компири
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 50-100 мл масло
 • сол, бибер

Подготовка

 • Во еден сад измешајте ги меленото месо, ситно сецканиот кромид и лук и компирите исецкани на мали коцки.
 • Во тава на загреано масло испржете ја смесата со мелено месо и компири околу 5 минути.
 • Ставете една кора, премачкајте ја со масло и одозгора ставете втора кора и исто премачкајте ја со масло.
 • Ставете неколку лажици од смесата со месо на едниот крај на корите. Завиткајте ја кората како ролат точно до половина.
 • Од другата страна исто ставете од филот со месо и повторно завиткајте до половина.

 • Со нож исечете ги корите по средината. Наредете ги во намастена тава и одозгора премачкајте ги со масло.
 • Ставете да се печат во загреана рерна на 200 целзиусови степени. По 15 минути од печењето полијте ги ролничките со малку вода и вратете ги да се допечат 10-15 минути или додека убаво не поруменат.
 • Извадете ги од рерна, покријте ги со крпа и оставете да се изладат. Исечете ги на парчиња и послужете.