Брз колач со банани

172

Како денешен десерт подгответе го овој брз и едноставен колач …

Потребно 

За кората

 • 3 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 150 гр брашно
 • 1/2 кесичка прашок за пециво
 • 3 лажици млака вода

За филот

 • 1 мала тегличка чоколаден крем
 • 4-5 банани
 • 500 мл слатка павлака
 • малку шеќер
 • малку изрендано чоколадо за украсување

Подготовка

 • Изматете ги јајцата и шеќерот. Додадете млака вода и продолжете со матењето.
 • Додадете ги брашното и прашокот за пециво и измешајте со лажица.
 • Смесата сипете ја во намастена и набрашнета тава и ставете да се пече во загреана рерна на 180 целзиусови степени 20-25 минути. Проверете со чепкалка за заби дали е печена кората.
 • Оставете да се излади кората и премачкајте ја со чоколадниот крем.
 • Над кремот наредете еден ред бананите исечени на половина по должина.
 • Изматете ја слатката павлака и премачкајте ја над бананите.
 • Украсете со рендано чоколадо и ставете ја во фрижидер убаво да се излади.
 • Исечете ја на парчиња и послужете.