5 лица починати, 75 ново регистрирани, Чаир сѐ уште лидер, Аеродром галопира

134

Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 32
 • Куманово 4
 • Штип 5
 • Тетово 7
 • Кавадарци 8
 • Гостивар 8
 • Струмица 1
 • Кочани 1
 • Пробиштип 2
 • Македонски Брод 2
 • Виница 1
 • Свети Николе 1
 • Кичево 2
 • Неготино 1

Починати се 5 лица, пациент од Скопје, два пациенти од Куманово, пациент од Гостивар и пациент од Охрид.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 136 оздравени пациенти од:

 • Скопје 50
 • Куманово 16
 • Прилеп 2
 • Тетово 5
 • Струга 28
 • Охрид 18
 • Гостивар 2
 • Крушево 1
 • Кочани 1
 • Македонски Брод 1
 • Кратово 1
 • Свети Николе 10
 • Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 106877 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11202, бројката на оздравени пациенти е 7108, на починати е 505, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3589.

Чаирчани оздравуваат, аеродромци се заразуваат од Ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 од кои 32 се од Скопје.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 167
 • Аеродром – 152
 • Бутел – 87
 • Гази Баба – 133
 • Центар – 110
 • Карпош – 112
 • Сарај – 62
 • Кисела Вода – 153
 • Ѓорче Петров – 93
 • Студеничани – 47
 • Шуто Оризари – 112
 • Арачиново – 26
 • Илинден – 23
 • Петровец – 16
 • Чучер Сандево – 8
 • Сопиште – 21
 • Зелениково- 7
 • Странец – 5
 • Нераспределен- 8“

Информира Министерството за здравство.