1.975 случаи на коронавирус потврдени во Кина, починати 56 луѓе

337
Инфицирани држави

Кинеските здравствени власти денеска објавија дека во земјата се потврдени 1.975 случаи на пневмонија предизвикани од новиот коронавирус (2019-nCoV), при што 324 лица се во критична состојба.

Досега 56 лица починале од вирусот. Здравствените власти исто така објавија дека се заразени уште 2.684 лица.

Во меѓувреме, државната телевизија CCTV објави дека првите смртни случаи предизвикани од вирусот ги пријавиле властите во Шангај. И провинцијата Хенан објави за еден смртен случај поради вирусот.

Одделно, властите во провинцијата Хубеи, каде што се наоѓа градот Вухан во кој за прв пат се појави коронавирусот, објавија денеска за 13 нови смртни случаи предизвикани од вирусот и 323 нови случаи на инфекција.

Карантините се воведени во најмалку 13 кинески градови со вкупно население од над 43 милиони луѓе. Прекинат е јавниот транспорт и затворени се аеродромите и железничките станици.

Коронавирусот обично напаѓа животни, но во некои случаи може да се пренесе и на луѓето, како што е епидемијата САРС ви 2003 година. Вирусот предизвика аларм, но се уште има непознаници, како онаа колку е опасен и колку бргу се шири кај луѓето, предизвикува пневмонија, која во некои случаи е смртоносна.

Кинескиот претседател Си Jinинпинг во саботата предупреди дека Кина е во тешка ситуација бидејќи епидемијата на вирусна пневмонија се забрзува.

Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено само ако го наведете изворот со задолжително линкување на нашиот домен и оригиналната статија!

Доколку сакате да прочитате повеќе содржини како оваа, препорачуваме да го посетите нашиот портал www.kukuriku.com.mk, а со лајк на нашата фан страна станувате дел нашето многубројно членство facebook.com/Kukuriku.mk/.