Ѓумбирот е одличен лек за мигрена (видео) 

1319
A cup of ginger tea with ingredients

За некои луѓе мигрената и главоболката за жал се секојдневие.

Но, пред да се одлучите да конзумирате некој хемиски медикамент пробајте го овој народен лек од ѓумбир, односно таканаречената ѓумбир-вода за која дури и лекарите тврдат дека ја лекува главоболката.

Подготовка

Земете еден корен од ѓумбир и исецкајте го на кругови, потоа круговите ѓумбир ставете ги во сад со вода и смесата сварете ја на оган.

Подготвениот напиток оставете го да се олади.

Откако ќе се олади процедете ја смесата и во неа додадете едналажичка мед.

loading...